Ovaj članak je treći deo serijala o angažovanju SEO usluga. Ukoliko razmatrate opciju da li vam je bolje da angažujete agenciju ili SEO specijalistu, predlažem vam da pročitate prvi članak ovog serijala.
Ukoliko ste se odlučili da zaposlite SEO specijalistu, kao i kod angažovanja SEO agencije, moraćete prvo da odredite ciljeve. O tome smo već dosta pisali u prvom i drugom clanku ovog serijala, te ćemo to preskociti ovog puta.
Naravno u ovom slučaju imate opciju da vi sami izaberete SEO stručnjaka ili da angazujete nekoga da to učini za vas. To moze biti HR agencija, ili čak možda i SEO agencija ili SEO konsultant koji nudi takvu uslugu. Naravno CV, propratno pismo kao i preporuke uticaće na sužavanje izbora na nekolicinu kandidata koji će biti pozvani na intervju.
Prethodno iskustvo
Prethodno iskustvo SEO specijaliste je veoma bitno. Pre svega nećete želeti da zaposlite samo jednu osobu a da ta osoba ne poseduje dovoljno iskustva. Dakle nameće se da bi za ovu poziciju trebao biti zaposlen senior SEO specialista ili u najgorem slucaju medior SEO specijalista. Međutim čak i ako se radi o seniorima u industriji, mogu postojati velike razlike.
One se ogledaju pre svega u tome gde su SEO stručnjaci stekli svoje radno iskustvo, da li radeći u SEO agenciji ili radeći kao in-house SEO specijalisti. Takođe, bitno je i da li su se do sada bavili samo određenim poljem SEO-a ili imaju iskustva na svim poljima (tehnički SEO, kreiranje i optimizacija sadržaja, link building, analiza ključnih reči, itd.)
SEO specijalisti sa iskustvom rada u agenciji
Iskustvo rada u SEO agenciji je veoma značajno za SEO specijalistu. Pod uslovom da je radio u kvalitetnoj SEO agenciji, SEO specijalista je imao priliku da se susretne sa velikim brojem klijenata svih vrsta, od malih porodičnih preduzeća do svetskih multikompanija. Takođe imao je priliku da koristi više različitih korisnih alata, kao i da različite strategije isproba na više različitih klijenata. Verovatno je prošao obuku unutar svoje firme i razmenjivao iskustva sa ostalim kolegama, čime je stekao ogromno iskustvo. Ono što može biti mana osobe koja je radila u agenciji je ta što je možda usko specijalizovana samo za jednu granu SEO-a (npr samo tehnički SEO ili samo link building)
In-house SEO specijalista
Neko ko je već radio u nekoj firmi na poziciji SEO specijaliste ima tu prednost jer ima iskustvo u radu samo sa jednim klijentom, te će se lakše organizovati u početku, u odnosu na SEO specijalistu sa iskustvom rada u agenciji. Takođe, verovatno će imati i iskusto u radu sa većim resursima, kao i činjenicu da je radeći na jednom projektu morao biti upoznat sa svim aspektima SEO-a. Mana može biti manjak iskustva sa različitim klijentima i industrijama, te bi se in-house SEO specijalista mogao držati strategije koja mu je na prošlom poslu dala rezultata misleći da će uvek tako biti.
Pitanja koja poslodavac treba postaviti na intervjuu za in-house SEO specijalistu
Bez obzira na to kakvo je prethodno iskustvo SEO specijaliste, postoji nekolliko pitanja koja ne bi bilo loše postaviti, a koja mogu pomoći pri odabiru zaposlenog:
- Da li ste ikada imali klijenta u našoj industriji (podpitanje: možete li nam reći više o tome?)? Naravno svako iskustvo je dobrodošlo.
- Koliko poznajete industriju kojom se mi bavimo? Kvalitetno poznavanje industrije klijenta je ključ uspesšne SEO kampanje.
Od istraživanja ključnih reči, do smišljanja kreativnog sadržaja i dobijanja linkova, sve je ograničeno nepoznavanjem industrije. - Koje SEO alate ste do sada koristili? Da li su Vam neki od njih neophodni i da li bismo mogli koristiti neke besplatne alternative?
Ovo je pitanje koje će vam pokazati koliko iskustvo u radu sa alatima poseduje SEO specijalista, ali i koliko će vas dodatno koštati. Ukoliko SEO specijalista zahteva i korišćenje odrađenih SEO alata, onda će vas i više koštati. Naravno upotrebom besplatnih alternativnih, ali i lošijih alata to se može izbeći (do neke mere) ukoliko je neophodno. - Da li bi SEO specijalista pokrivao i potrebe SEO kampanja za dizajnom, pisanjem i drugim aktivnostima? (Nije nemoguće, ali je nerealno da neko kvalitetno radi i SEO, da je dobar dizajner i istovremeno kvalitetan pisac…)?
Neki SEO specijalisti su ipak sposobni da po potrebi pišu članke, kreiraju grafički sadržaj i rade slične stvari koje su neophodne za potrebe SEO kampanja. Te aktivnosti bi mu svakako oduzimale dosta vremena (Mogli biste razmisliti o zapošljavanju još koje osobe kao ispomoć). Međutim ukoliko SEO specijalista ne posudeje takva znanja, moraćete angažovati osobe za te potrebe, bilo kao freelancere ili kao zaposlene unutar svoje firme. - Ispitati koliko široko kandidat poznaje SEO industriju.
Ukoliko imate samo jednu osobu zaduženu za SEO, želećete da ta osoba ima što šire SEO znanje, dakle da se razume i u tehnički SEO, link building, istraživanje ključnih reči, oporavak od penala, promociju sadržaja, Google Analitiku… - Najvažnije pitanje je da li kandidat ima ideju SEO strategije?
Pozvali ste kandidata na intervju i on je imao sigurno nekoliko dana da prouči vaš sajt i vaš biznis. Ukoliko nema nikakvu ideju, to svakako nije dobar znak. Svakako da će ovo pitanje ostaviti najveći utisak na vas tokom intervjua.
Na kraju kandidata ćete moći kvalitetno proceniti tek kada on pocne da radi za vas, ali najbolja opcija bila bi kandidat sa iskustvom rada u agenciji i sa iskustvom in-house SEO specijaliste (po mogućstvu u industriji kojom se vi bavite).
Imajte u vidu da SEO košta. Ovakav SEO specijalista nije jeftin, a verovatno ćete morati uložiti i još dodatnog novca pored njegove plate i doprinosa. Ukoliko očekujete da jedna osoba bude i SEO specijalista, da vam održava sajt, bavi se dizajnom, copywritingom, odrzava džrustvene mreže i adwords kampanju (ovakvi oglasi za posao stvarno postoje) budite spremni i da za tu osobu izdvojite 6 plata, jer je to ipak 6 poslova. Ili makar očekujte da se ni jednoj od tih stvari ne posveti onoliko koliko zaista treba.
Kvalitetna SEO kampanja zahteva samo dve stvari: posvećenost i resurse. U resurse spadaju znanje (SEO znanje i poznavanje industrije kojom se bavite) i novac potreban za prateće elemente SEO kampanja, kao što su dizajn, pisanje sadržaja, alati i slicno.
Na kraju razgovarajte sa vašim SEO specijalistom, pitajte njega da li može sam da izgura celu kampanju ili mu je potreban tim. Napravite računicu i vidite da li vam se ulaganje u tako nešto isplati.